top of page

Конспект відкритого уроку

з літературного читання

на тему:

 

 

Найцінніший скарб — рідна мова

 

 

 

 

Підготувала:

Вчитель початкових класів

 

Шульга Ю.О.

 

 

 

 

 

 

 

Дата: 21.03.2017 року

Клас: 3

Тема: Найцінніший скарб — рідна мова

Матеріал до уроку: І. Січовик «Мова».

Мета: виховувати культуру мовлення; розвивати вміння правильно чита-

ти, аналізувати слова (із коренем -мов-), робити висновки; висловлювати

враження щодо прочитаного.

Обладнання: таблиця складів.

Хід уроку

 І. Організаційна частина

 1. Вступне слово вчителя.

 У ч и т е л ь

Любі діти!

У цей світ ми увійшли ще малюками,

У цей світ багатий, загадковий, казковий...

Стежину колисковими піснями

Матуся нам стелила у світ Мови.

Тож завітаємо, друзі, в край цікавий,

Де слів не порахувати:

Яскраві, наче зорі вечорові,

Дзвінкі, немов трембіти у Карпатах,

Могутні, наче хвилі ті Дніпрові...

Розпочнемо ж знайомство, любі друзі!

Нам мова двері відчиня гостинно,

І не лякайтесь, бо в усій окрузі    

Вас не приймуть так тепло і родинно!

2. Розмовна хвилинка.

Учитель називає ряд прикметників, учні добирають до них іменники.

Щедра, багата, хлібна, родюча... (земля).

Добра, чесна, лагідна, мужня... (людина).

Барвінкова, материнська, рідна, милозвучна... (мова).

2. Розвиток читацьких навичок.

1) Читання складової таблиці.

2) Прочитайте з дошки приказку.

Де багато слів, там багато мудрості.

— Як ви розумієте цю приказку? (Відповіді дітей.)

ІІ . Робота над твором І. Січовика «Мова»

— Рідне слово... Воно бринить, хвилює душу, бо мова українська — то не-

вичерпне джерело, скарбниця народного духу, порадник і вчитель для тих,

хто її любить і шанує, і суддя для тих, хто її зневажає.

1. Читання твору вчителем.

Після слухання учні висловлюють міркування, чому оповідання має

таку назву.

2. Самостійне читання твору школярами. Відтворення змісту прочитано-

го за запитаннями.

— Хто головні герої оповідання?

— Чому вони засперечалися?

— Що розповіла про себе мова?

— Чому Дороговказ попросив вибачення у Мови?

3. Підготовка до читання оповідання за особами.

— Як звертався Дороговказ до Мови?

— Як відповідала Мова на питання Дороговказа?

— Отже, слова Дороговказа потрібно читати зневажливо, а слова Мови —

впевнено, спокійно, переконливо.

4. Читання твору за особами.

5. Виконання мовно-логічних завдань.

Прочитати слова і вибрати з них споріднені до слова мова.

Немовля

промова

мавка

мовчазний

мовлення

примовка

розмова

маківка

Складіть міркування про те, чому всі слова, незалежно від їх довжини,

рівні.

6. Переказ твору від імені дієвої особи.

— Уявіть собі, що ви Мова і вам потрібно переконати Дороговказа.

ІІІ . Підсумок уроку

Молитва за рідну мову

Боже, Отче Милостивий,

Ти нам дав ту мову красну,

Поміж мовами найкращу,

Нашу рідну, нашу власну...

Тою мовою співала

Нам маленьким наша мати,

Тою мовою навчала

Тебе, Боже, прославляти.

Тою мовою ми можем

Величатись перед світом.

Поміж мовами ця мова,

Мов троянда поміж цвітом.

За припинені ті скарби,

Що в тій рідній мові скриті,

Зволь від нас, Могутній Творче,

Вдяку щирую приймати!

І прийми сердечну просьбу

Щодо Тебе шлемо, Боже,

Хай ніхто вже тої мови

Відібрати в нас не зможе.

Поможи, Небес Владико,

Хай буде по Твоїй волі

Щоб та мова гомоніла

Вільно: в хаті, в церкві, в школі.

Дай діждати пошанівку

Рідного святого слова,

Щоб цвіла на славу Божу

Наша українська мова.

bottom of page