top of page

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Конспект відкритого уроку

з природознавства

на тему:

 

 

3 клас

 

 

 

 

 

                                                                                                         Підготувала :

                                                                                            вчитель початкових класів

 

                                                                                                Михно Л.П.

 

 

 

 

 

 

 

Дата:  18.12.2015  року

Клас:  3

Урок:  Природознавство

Тема:   Рослини — живі організми.

 

Мета:    систематизувати знання учнів про рослини, як частину живої природи,            поглибити знання про істотні ознаки рослин, формувати поняття «дерева», «кущі», «трав’янисті рослини»; вчити розрізняти органи рослин; розвивати вміння класифікувати, порівнювати предмети, знаходити істотні ознаки та робити певні висновки, розширити та збагатити знання учнів про рослини своєї місцевості, спонукати до дослідницької діяльності, пробуджувати пізнавальний інтерес; виховувати любов до природи та дбайливе ставлення до рослин, естетичне сприймання рослин, моральну відповідальність за збереження рослинного світу.

 

Обладнання: дві  гілочки  заздалегідь  поставлені  в  чисту  і  зафарбовану  синькою  воду, завдання для домашнього опитування, презентація «Рослини – живі організми», гра «Де чий листочок?» «Де чий плід?», смайлики.

 

ХІД УРОКУ

 

  1. Організація класу до уроку

                                       Знов  лунає  шкільний  наш  дзвінок,

                                       кличе  усіх  на  цікавий  урок.

                                       У  класі  сьогодні  гостей  є  багато,

і  всі  ми  зібрались  неначе  на  свято.

  • Здавна  в  українців  існує  чудовий  звичай: шановних гостей зустрічати з  радістю  і  миром,  а  також  вітатися  з ними. Тож давайте і ми привітаємося  з  нашими  гостями.  3-4 :

 (Діти  промовляють хором)

                                           Ми  вам  раді,  люди  добрі,

                                           і  вітаєм  щиро  вас.

                                           Всіх  запрошуєм  ласкаво

                                           на  урок  у  третій  клас.

  • А  тепер  зручніше  сідайте,  починаємо наш урок із повідомлення синоптика. Синоптиком сьогодні буде Мар’яна.

Надворі перший місяць зими – грудень. Сьогодні п’ятниця – 18 грудня. День ясний, температура повітря + 2 градуси. Вітер помірний, вологість повітря 80%. З вами була Триндей Мар’яна.

Діти, а що ви очікуєте від сьогоднішнього уроку? Щоб урок був науковий, сонячний, вдалий, гарний, цікавий, казковий, особливий. (діти по черзі підходять до дерева та прикріплюють листки з написами)

Ну що ж, тоді розпочнемо наш урок.

ІІ.  Перевірка домашнього завдання

Що було на домашнє завдання?

(Вивчити будову рослин, опрацювати текст § 23. Різноманітність рослин, підготувати повідомлення про царство рослин по групах: водорості, мохи, папороті, хвойні рослини, квіткові рослини)

ІІІ.  Повідомлення теми і завдань уроку

І так ми з вами прослухали повідомлення про різноманітність рослин у природі, а сьогодні ми продовжуємо знайомство із рослинами. І тема нашого уроку: ’’ Рослини – живі організми ’’.

Молржгкасноідзхмби

  Будь ласка пересядьте до комп’ютерів, зараз ми переглянемо презентацію. Отож, як ви вже зрозуміли, тема сьогоднішнього уроку: «Рослини – живі організми». (слайд 1)

Сьогодні на уроці ми дізнаємось, що спільного між усіма рослинами, переконаємося в тому, що рослини є дійсно живими організмами, а також поговоримо про їх значення для життя на Землі.

ІV.  Вивчення нового матеріалу

Перегляд презентації «Рослини – живі організми»

 Давайте подивимось другий слайд і згадаємо.

Які 5 царств ми відносимо до живої природи? (слайд 2)

Що ж потрібно рослинам для життя? Давайте подивимося. (слайд 3)

Вам відомо з попереднього уроку, що кожна рослина має будову, тобто певні органи, які виконують якусь функцію. (слайд 4)

Отож, за допомогою органів відбувається живлення рослин. Як саме це відбувається, давайте ми глянемо на наступний слайд (слайд 5)     

   За допомогою коренів рослини міцно закріплюються в ґрунті. Корінь  всмоктує з ґрунту воду з розчиненими поживними речовинами. Від кореня вода з поживними

речовинами надходить до інших органів. Як це відбувається? Вода рухається по

стеблу. Давайте згадаємо, який дослід з гілочками ми робили на попередньому уроці.

Дослід.  Виступ Артема

   На попередньому уроці ми взяли дві гілочки однієї рослини. Одну гілочку ми поклали у підфарбовану синькою воду, а другу – у звичайну. 

Пояснення вчителя

 Розрізаємо наші гілочки. Та гілочка, що стояла у підфарбованій воді стала такого самого кольору, як вода.        

 Висновок. Рослина вбирає не тільки воду, а й поживні речовини.

 Рослини живляться не тільки тими речовинами, що є у ґрунті, вони і самі утворюють поживні речовини.

         Де і як це відбувається? Вода до листків надходить від кореня, а вуглекислий газ – з повітря. Під дією сонячної енергії утворюється цукор і крохмаль.

       Частину цукру і крохмалю рослини використовують для росту, а  невикористану частину поживних речовин накопичують у коренях, стеблах, листках і плодах.

       Учені розгадали ще одну загадку: вдень на світлі в листках рослин    утворюється  кисень, який виділяється в повітря. А вночі самі рослини вбирають із повітря кисень, а виділяють вуглекислий газ.

   Відомо, що рослина, яка з’явилася, росте і розвивається. Погляньте на наступний слайд. (слайд 6)

   Хоча і рослини прикріплені корінням до ґрунту, проте вони рухаються. Це ви могли побачити на прикладі винограду, який в’ється. Давайте подивимося наступний слайд, на якому видно, як листки кімнатної рослини повертають свої листки до сонця. (слайд 7)

 Рухаємося далі. Усі рослини розмножуються. Плоди утворюються на місці квіток. У плодах знаходиться насіння.(слайд 8)

   Усі рослини відрізняться тривалістю життя. Одні живуть сотні, а то й тисячі років, інші декілька місяців. Усі вони відмирають. (слайд 9)

3.  Фізкультхвилинка (слайд 10)

Встаньте, діти, посміхніться

І Землі нашій вклоніться.

І до сонця потягніться.

Веретеном покрутіться

Раз – присядьте,

Два – присядьте.

І за парти тихо сядьте

Повертаємося до комп’ютерів.

Усі рослини можна порівняти із трьохповерховим будинком. Найвищий  третій поверх – це дерева, другий поверх це - кущі, перший поверх – це трав’янисті рослини. Подивіться наступний слайд (слайд 11)

Наступний слайд про те, що у трав’янистих рослин стебла м’які і соковиті.

(слайд 12)

У дерев і кущів тверді і здерев’янілі. (слайд 13)

І ось наша презентація підійшла до кінця. І ведмедик нам підказує, що ми дуже запрацювалися за комп’ютерами. (слайд 14)

Отож, сідаємо за парти.

Робота в зошиті.

Виконати завдання на ст. 27

 І так рослина: (Росте, Розвивається, Дихає, Живиться, Рухається, Відмирає)

Роздаються дітям написи і вони по черзі говорять і кріплять її до рослини.

7.  Робота з підручником.

     2)  ст. 83. Знайти в підручнику відповідь на запитання і прочитати їх.

-   Що потрібно рослині для росту?

-   Як рослина дихає?

-   Як рослини живляться?

А зараз попрацюємо по групах:

- група дерев;

- група кущів;

- група трав’янистих рослин.

У кожної групи було завдання: підготувати щось цікаве про відомі вам дерева, кущі, трав’янисті рослини. Отож, будь ласка, поділіться цікавою інформацією з нами.

Я готував про дуба.

Я почастую вас смачними яблуками.

Я розповім вам про кущ калини.

Я доведу вам, що в смородині є багато вітамінів.

Я розповім про пекучу кропиву.

Я зачарую вас білим  цвітом ромашки.

А я знаю багато цікавого про чорнобривці.

8. Релаксаційна хвилинка

    Всім відомо, що рослини прикрашають наше життя. Своєю красою нас чарують різноманітні квіти. Зараз ми на хвилинку затамуємо подих і переглянемо відео – як розквітає троянда.

9. Робота в групах

Гра ’’ Де чий листок, де чий плід? ’’

V. Закріплення та осмислення знань

Гра ’’ Мікрофон ’’

Що нового на уроці ви дізналися?

Яке значення рослин на планеті Земля?

Як на вашу думку, чи змогли б тварини жити без рослин?

 

VІІІ. Підсумок уроку.

1. Оцінювання учнів

ІX.  Домашнє завдання

Опрацювати (с.81-83).

Довиконати завдання у зошиті (с.26-27)

Ось і лунає наш дзвінок

Дякую вам діти за урок!

 

 

Використана  література:

 1. Я  і  Україна.  3  клас.  Уроки  з  використанням  інноваційних  технологій  /  Упорядники:  А.Е.  Присич,  Т.І.Савчук,  С.П.  Пастушенко,  В.В.  Сороколіт.  -  Х.  :  Вид.  група  «Основа»,  2006.  -  144  с. -  (Б-ка  журн.  «Початкове  навчання  і  виховання»;  Вип.12  (36)

2. Будна  Н.О.,  Гемзюк  О.Р.,  Майхрук  М.І.,  Тітченко  О.М.  Я  і  Україна.  Уроки  природознавства.  3  клас.  -  Тернопіль:  Навчальна  книга  -  Богдан,  2003.  -  112  с.

3. Байбара  Т.М.,  Бібік  Н.М. Я  і  Україна :  Підручник  для  3  класу  -  Форум,  2003

4. Журнали   «Початкове  навчання  та  виховання»

 

 

 

 

bottom of page